Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

amathxl.com MTH 211 Statistics Summer 2018 Homework: GCC ASG#2 Save Score: 0 of

ID: 3367629 • Letter: A

Question

amathxl.com MTH 211 Statistics Summer 2018 Homework: GCC ASG#2 Save Score: 0 of 1 pt 17 of 25 (17 complete) ? N Score: 47.... X)2.4.33 Question Help * Heights of men on a baseball team have a bell-shaped distribution with a mean of 184 cm and a standard deviation of 5 cm. Using the empirical rule, what is the approximate percentage of the men between the following values? a. 169 cm and 199 cm b. 179 cm and 189 cm a. ]96 of the men are between 169 cm and 199 cm. (Round to one decimal place as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer. Check Answer part remaining the right Chegg Exp Question Ti( Question 13 (2/2)

Explanation / Answer

Here' the answer to the question. I 've mentioned reasining and detailed answer. Please give a "thumbs up"in case the answer has helped. Have a good day ahead!

This is a bell shapped function with

Mean = 184 cm

Stdev = 5 cm

We will use the normal distribution params to standardize the distributions below.

a. P(169<X<199) = P(169-184/5 < Z< 199-184/5) = P(-5<Z< 3)

We know that beyond Z= 5 or -5 almost 0 area exists on the curve

We know that between upto Z =3 we have .9978 area exists.

P(-5<Z<3) = .997-0= .9987

Hence, 99.9% of the men are between 169 cm and 199cm

b. P(179<X<189) = P(179-184/5 < Z< 199-184/5) = P(-1<Z<3) = (.9987-.5) + .68/2 = 0.8387

We know that between Z = -1 and 0 we have .68/2 = .34 of area.

Hence, 83.9% of the mean are between 179cm and 189cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote