e0IatION 1 900 B3I. How many more samples are required to find the compressive s
ID: 3368715 • Letter: E
Question
e0IatION 1 900 B3I. How many more samples are required to find the compressive strength to within 50 psi at 99% confidence? (10+7+5 Points) A simple linear regression model based on 20 observations. T the SSE is 1.41. The standard error for the coefficient of X is 0.2. 4) he F-stat for the model is 21.44 and Complete the ANOVA table. Find the t-stat of the co-efficient of X. What is the p-value for the statistical significance of this variable? Find the co-efficient of x. a) b) c) (15 points) 5) Complete the ANOVA Table: Source of Variance of S Sum of Mean Sum of Squares F-statR2 Freedom Squares 5.2 0.51 Regression Residual Total 7.52 65Explanation / Answer
a)
completing the given table:
b) t stat =(F)1/2 =(21.44)1/2 =4.630
p value for above test statistic and 18 df =0.0002
c)
co-efficient of X =t*std error =4.630*0.2=0.926
5)
source SS df MS F regression 1.68 1 1.679 21.4400 residual 1.41 18 0.08 total 3.09 19Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.