Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Centers for Disease Control reported the percentage of people 18 years of ag

ID: 3369034 • Letter: T

Question

The Centers for Disease Control reported the percentage of people 18 years of age and older who smoke (CDC website, December 14, 2014). Suppose that a study designed to collect new data on smokers and nonsmokers uses a preliminary estimate of the proportion who smoke of .27.

a. How large a sample should be taken to estimate the proportion of smokers in the population with a margin of error of .02 (to the nearest whole number)? Use 95% confidence. (1893)

b. Assume that the study uses your sample size recommendation in part (a) and finds 520 smokers. What is the point estimate of the proportion of smokers in the population (to 4 decimals)? (2747)

c. What is the 95% confidence interval for the proportion of smokers in the population (to 4 decimals)?

Explanation / Answer

a)

ME = 0.02 , p = 0.27
z value at 95% = 1.96

ME = z * sqrt(p * (1-p)/n)
0.02 = 1.96 *sqrt(0.27 * (1-0.27)/n)
  
n = 1893

b)

p = 520/1893 = 0.2747

the point estimate of the proportion of smokers in the population = 0.2747

c)

CI = p +/- z * ME
= 0.2747 +/- 1.96 * sqrt( 0.2747 * (1-0.2747)/1893)
= (0.2546,0.2948)

The 95% CI is (0.2546,0.2948)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote