A manufacturing company regularly conducts quality control checks at specifed pe
ID: 3369161 • Letter: A
Question
A manufacturing company regularly conducts quality control checks at specifed periods on the products it manufactu selected Complete parts (a) through (d) below a. What is the probability that none of the LED light buibs are defective? The probability that none of the LED light bulibs are defective is res. Historically ny manufactures is 16% Suppose a random sample of 10 LED light bulbs is (Type an integer or a decimal. Round to four decimal places as needed) b. What is the probability that exactly one of the LED light bulbs is defective? The probability that exactly one of the LED light bulbs is defective is (Type an integer or a decimal. Round to four decimal places as needed)Explanation / Answer
Ans:
Use binomial distribution with n=10,p=0.16
P(x=r)=10Cr*0.16r*(1-0.16)10-r
a)P(none)=P(x=0)=(1-0.16)^10=0.1749
b)P(exactly one)=P(x=1)=10C1*0.161*(1-0.16)9=0.3331
c)P(x<=2)=P(x=0)+P(x=1)+P(x=2)
=0.1749+0.3331+0.2856
=0.7936
d)P(x>=3)=1-P(x<=2)=1-0.7936=0.2064
x p(x) 0 0.1749 1 0.3331 2 0.2856 3 0.1450 4 0.0483 5 0.0111 6 0.0018 7 0.0002 8 0.0000 9 0.0000 10 0.0000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.