Use this information to answer questions 10 – 11. A regular die is tossed 60 tim
ID: 3369194 • Letter: U
Question
Use this information to answer questions 10 – 11.
A regular die is tossed 60 times and the proportion of rolls that are 1 or 2 is recorded. This is
repeated many times.
_____ 10. Find the mean and standard deviation of the sampling distribution of sample proportions.
a.
1
3
; 0.0609
b.
1
3
; 0.0430
c.
2
3
; 0.0609
d.
2
3
; 0.0430
_____ 11. Describe how the mean and standard deviation of the sampling distribution model would change if we were to roll the die fewer times.
a. Mean would stay the same; standard deviation would decrease.
b. Mean would stay the same; standard deviation would increase.
c. Mean would decrease; standard deviation would increase.
d. Mean would decrease; standard deviation would stay the same.
Explanation / Answer
Ans:
10)
n=60,p=2/6=1/3
Sampling distribution of sample proportions:
Mean=1/3
standard deviation=sqrt(p*(1-p)/n)=sqrt((1/3)*(2/3)/60)=0.0609
11)when sample size i.e. n decreases,standard deviation would increase.
mean would stay same,as it is independnet of n.
So,Option b is correct.
Mean would stay the same; standard deviation would increase.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.