Suppose that a recent poll found that 40% of adults in a certain country believe
ID: 3369336 • Letter: S
Question
Suppose that a recent poll found that
40%
of adults in a certain country believe that the overall state of moral values is poor. If a survey of a random sample of
55
adults in this country is conducted in which they are asked to disclose their feelings on the overall state of moral? values, complete parts? (a) through? (d) below. Use the Tech Help button for further assistance.
?(a) Find the probability that exactly
21
of those surveyed feel the state of morals is poor. The probability that exactly
21
of those surveyed feel the state of morals is poor is
nothing.
?(Round to four decimal places as? needed.)
?(b) Find the probability that no more than
22
of those surveyed feel that state of morals is poor. The probability that no more than
22
of those surveyed feel that state of morals is poor is
nothing.
?(Round to four decimal places as? needed.)
?(c) Find the probability that more than
22
of those surveyed feel the state of morals is poor. The probability that more than
22
of those surveyed feel the state of morals is poor is
nothing.
?(Round to four decimal places as? needed.)
?(d) Find the probability that
15
or
16
believe the state of morals is poor. The probability that
15
or
16
believe the state of morals is poor is
nothing.
?(Round to four decimal places as? needed.)
Explanation / Answer
Result:
Suppose that a recent poll found that 40% of adults in a certain country believe that the overall state of moral values is poor. If a survey of a random sample of 55 adults in this country is conducted in which they are asked to disclose their feelings on the overall state of moral? values, complete parts? (a) through? (d) below. Use the Tech Help button for further assistance.
?Binomial distribution used.
P(X=x) = (nCx) px (1-p)n-x
(a) Find the probability that exactly 21 of those surveyed feel the state of morals is poor. The probability that exactly 21 of those surveyed feel the state of morals is poor is nothing.
?n=55, p=0.40
P( x=21) = 0.1061
(Round to four decimal places as? needed.)
?
(b) Find the probability that no more than 22 of those surveyed feel that state of morals is poor. The probability that no more than 22 of those surveyed feel that state of morals is poor is nothing.
P( x ?22) = 0.5582
?(Round to four decimal places as? needed.)
?(c) Find the probability that more than 22 of those surveyed feel the state of morals is poor. The probability that more than 22 of those surveyed feel the state of morals is poor is nothing.
?P( x >22) = 0.4418
(Round to four decimal places as? needed.)
?(d) Find the probability that 15 or 16 believe the state of morals is poor. The probability that 15 or 16 believe the state of morals is poor is nothing.
?P( x= 15 or 16) = P( x=15) +P( x=16)
= 0.0171+ 0.0285
=0.0456
(Round to four decimal places as? needed.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.