Using the Binomial distribution, If n=10 and p-03, find P(x=3) A manufacturing m
ID: 3369495 • Letter: U
Question
Using the Binomial distribution, If n=10 and p-03, find P(x=3) A manufacturing machine has a 6% defect rate. If 4 items are chosen at random, what is the probability that at least one will have a defect? About 3% of the population has a particular genetic mutation. 700 people are randomly selected. Find the mean for the number of people with the genetic mutation in such groups of 700 About 9% of the population has a particular genetic mutation 800 people are randomly selected. Find the standard deviation for the number of people with the genetic mutation in such groups of 800Explanation / Answer
Ans 1
p=0.7 q = 1-0. =0.3
P(X=4) = C(8,4)*(0.3^4)*(0.7^4)
70*(0.3^4)*(0.7^4) = 0.136
Chegg asks us to do the first question when multiple questions are posted or the first 4 parts of when multi part question is done ?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.