Consider a diagnostic test for cancer that is 99% accurate on individuals with c
ID: 3369660 • Letter: C
Question
Consider a diagnostic test for cancer that is 99% accurate on individuals with cancer (i.e. if an individual has cancer, the test is 99% likely to produce a positive test). it is 90% accurate for individuals without cancer, i.e. it produces a negative result for 90% of healthy individuals. this test is then applied to a population where the prevalence of cancer is 0.01 (1%). if an individual receives a positive test, what is the probability that the tested patient has cancer? *Note probability is a decimal number between zero and 1, not a percent.
Explanation / Answer
Individual has cancer Individual does not have cancer Total
Diagnostic test positive 0.99 X 0.99= 0.9801 0.01-0.009=0.001 0.9811
Diagnostic test negative 0.99 - 0.9801 = 0.0099 0.01 X 0.90 = 0.009 0.0189
Total 0.99 0.01 1.00
So,
P(Individual has cancer/Dianostic test positive) = P(Individual has cancer & Diagnostic test positive)/ P(Diagnostic test positive)
= 0.9801/0.9811 = 0.9990
So,
Answer is:
0.9990
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.