A Student Union executive wants to estimate the proportion of homeowners who liv
ID: 3370921 • Letter: A
Question
A Student Union executive wants to estimate the proportion of homeowners who live in a sub-division that neighbors the university are opposed to city council move that removes residential restrictions that would allow for more secondary-suites.
This SU executive hires you to take a poll of nn homeowners in the sub-division. You wish to be 99% confident in your sample. In addition, you want to estimate pp to within 0.031 of the true value of pp.
(a) How large of a random sample should you take? (When values from a distribution, use three decimals.)
(b) You decide to take a small simple random sample of n=7n=7 home-owners, of which 22 indicated they are against more secondary-suites. From this information, how many homeowners should you randomly sample to estimate pp? Use the same level of confidence and error as you did in (a)
Explanation / Answer
a)
( please try 1732 if this comes wrong due to rounding error)
b)
here proportion p=2/7=0.286
( please try 1414 if this comes wrong due to rounding error)
here margin of error E = 0.031 for99% CI crtiical Z = 2.576 estimated proportion=p= 0.500 required sample size n = p*(1-p)*(z/E)2= 1727.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.