Chapter oS, Section 5.5, Problem 045 A realy bad carton of 18 eggs contains 6 sp
ID: 3371654 • Letter: C
Question
Chapter oS, Section 5.5, Problem 045 A realy bad carton of 18 eggs contains 6 spoiled eggs. An unsuspecting chef picks 3 eggs at random for his "Hegs-Omalet Surprise. Find the probubility thuat the number of unspoiled eggs among the 3 solected is a. exactly 3 Round your answer to four decimal places Piexactly 3)-? b, 2 or fewer Round your answer to four decimal places. Pr2or fewer) c. more than Round your answer to four decimal places. P( more than 1)- Click if you would like to Show Work for this question: 0pn 5ho WorkExplanation / Answer
Ans:
Probability of being a spoiled egg,p=6/18=1/3
Use binomial distribution with n=3,p=1/3
a)
P(exactly 3)=P(x=3)=(1/3)^3=1/27=0.0370
b)
P(2 or fewer)=P(x<=2)=1-P(x=3)=1-0.0370=0.9630
c)
P(more than 1)=P(x>1)=P(x=2)+P(x=3)
=3C2*(1/3)^2*(2/3)+0.0370
=0.2222+0.0370
=0.2593
x p(x) 0 0.2963 1 0.4444 2 0.2222 3 0.0370Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.