Show work The life of a semiconductor laser at a constant power is normally dist
ID: 3372044 • Letter: S
Question
Show work
The life of a semiconductor laser at a constant power is normally distributed with a mean of 7000 hours and a standard deviation of 600 hours. a) What is the probability that a laser fails before 5600 hours? Round your answer to four decimal places (e.g. 98.7654) b) what is the life in hours that 90% of the lasers exceed? Round your answer to the nearest integer (e.g. 9876). c) what should the mean life equal for 99% of the lasers to exceed 10000 hours before failure? Round your answer to the nearest integer (e.g. 9876). d) A product contains three lasers, and the product fails if any of the lasers fails. Assume the lasers fail independently, what should the mean life equal for 99% of the products to exceed 10000 hours before failure? Round your answer to the nearest integer (e.g. 9876).Explanation / Answer
a)P(X<5600)=P(Z<(5600-7000)/600)=P(Z<-2.33)=0.0099( please try 0.0098 if comes wrong due to rounding)
b)
for top 90 percent ; critical z=-1.28
x=mean+z*std deviaiton=7000-1.28*600=6232 ( please try 6231 if comes wrong due to rounding)
c)
for top 99 percent ; critical z =-2.58
mean =x-z*std deviation =10000+2.58*600=11548
d)let probability laser works=p
probability that system works =P(all 3 component works)=p3 =0.99
p=0.9967
for above probability crtiical z=-2.72
hence mean =10000+2.72*600=11632
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.