6. Suppose that there is a gambling game, where there is a 60% probability that
ID: 3374779 • Letter: 6
Question
6. Suppose that there is a gambling game, where there is a 60% probability that you will lose $1, and a 40% proba bility that you will gain S1. Suppose that you play the game 100 times, and each time you play is independent of any other time (a) Find the probability the total amount you go home with is at least 0 (you have broken even, or went home with some positive gain) (b) Find the probability that the total amount you go home with is larger that $5 (you have a net gain of $5) (c) Find the probability that the total amount you go home with is less that -S5 (you have a net loss of $5) (d) Find the 99th percentile for the total amount you go home withExplanation / Answer
here expected gain per game E(X)=(-1)*0.6+1*0.4=-0.2
E(X2) =(-1)2*0.6+12*0.4=1
std deviation=(E(X2)-(E(X))2)1/2 =(1-(-0.2)2)1/2 =0.9798
therefore for 100 games expected gain =100*(-0.2)=-20
std deviation =0.9798*(100)1/2 =9.798
for normal approximation z score =(X-mean)/std deviaiton
a)
P(X>0) =1-P(X<0) =1-P(Z<(0-(-20)/9.798)=1-P(Z<2.04)=1-0.9793 =0.0207
b)
P(X>5) =1-P(X<5) =1-P(Z<(5-(-20)/9.798)=1-P(Z<2.55)=1-0.9946 =0.0054
c)
P(X<-5) =P(Z<(-5-(-20)/9.798)) =P(Z<1.53)=0.9370
d)
for 99th percentile critical z =2.33
hence corresponding value =mean +z*std deviaiton =-20+2.33*9.798=2.829
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.