4. Suppose forest researchers are estimating a single population mean of tree di
ID: 3375893 • Letter: 4
Question
4. Suppose forest researchers are estimating a single population mean of tree diameters in a certain area under the assumption that population distribution is normal. They measured diameters of a sample of trees and found l the sample mean = 30.5 and 95% confidence interval 29.5, 31.5). Assuming that in the list below you have one and only one 99% confidence interval for the population mean diameter calculated frorn the same sample, circle this 99% confidence interval. (a) (29.7, 31.3) (b) (26, 28) (c) (30.7, 33.3) (d) (29.2, 31.8) (e) (81.5, 34.5) (f) (95, 99)Explanation / Answer
margin of error=(31.5-29.5)/2 =1
as we know that for 95% CI ; critical z=1.96
and for 99% CI ; critical z =2.576
hence 99% CI =sample mean -/+z*std error =30.5-/+2.576*1/1.96 =29.2 ; 31.8
option D is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.