Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The probability that a president of the United States atten ds Harvard is about

ID: 3376839 • Letter: T

Question

The probability that a president of the United States attends Harvard is about 18%. The odds that a president is affiliated with the Democratic Party is roughly 36%. The probability that a president both attends Harvard and is a democrat is about 7%. (Harvard=H, Decomcratic=D)

a. What percentage of presidents do NOT attend Harvard NOR affiliate with the democratic party?

b. Are H and D mutually exclusive events? Why or why not?

c. Are the two events, H and D, independent? Explain, using probabilities.

d. If we know a president is affiliated with the Democratic party, what is the probability that they attended Harvard?

Explanation / Answer

a)

P(H U D)' = 1 - P(H U D) = 1 - [P(H) + P(D) - P(H n D)]

= 1 - (0.18+0.36-0.07)

= 0.53 [answer]

*********************

b)

As

P(H n D) =/= 0

but rather is 0.07, then they are no mutually exclusive. [NO]

*********************

c)

If they are independent,

P(H) = P(H|D)

As

P(H|D) = P(H n D)/P(D) = 0.07/0.36 = 0.194444444

P(H) = 0.18

As they are not equal (although close), they are not independent.

********************

d)

P(H|D) = P(H|D) = P(H n D)/P(D) = 0.07/0.36 = 0.194444444 [ANSWER]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote