All bags entering a research facility are screened. The screening process is not
ID: 3379287 • Letter: A
Question
All bags entering a research facility are screened. The screening process is not perfect so that 77% of the bags that contain forbidden material trigger an alarm and 20% of the bags that do not contain forbidden material also trigger the alarm. If 69% of bags entering the building contains forbidden material,
(1) what is the probability that a bag triggers the alarm? (round your answer to 4 decimal places)
(2) what is the probability that a bag that triggers the alarm will actually contain forbidden material? (round your answer to 4 decimal places)
Explanation / Answer
Let
T = triggers alarm
F = has forbidden material
Thus,
1)
P(T) = P(F) P(T|F) + P(F') P(T|F')
= 0.69*0.77 + (1-0.69)*0.20
= 0.5933 [ANSWER]
******************
2)
P(F|T) = P(F) P(T|F)/P(T)
= 0.69*0.77/0.5933
= 0.895499747 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.