The probability is 1 in 4,014,000 that a single auto trip in the United States w
ID: 3379289 • Letter: T
Question
The probability is 1 in 4,014,000 that a single auto trip in the United States will result in a fatality. Over a lifetime, an average U.S. driver takes 50,000 trips.
What is the probability of a fatal accident over a lifetime? (Hint: Assume independence.) (Round your answer to 4 decimal places.)
The probability is 1 in 4,014,000 that a single auto trip in the United States will result in a fatality. Over a lifetime, an average U.S. driver takes 50,000 trips.
What is the probability of a fatal accident over a lifetime? (Hint: Assume independence.) (Round your answer to 4 decimal places.)
Probability:Explanation / Answer
Here,
P(accident) = 1/4014000 = 0.000000249128
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(n, x) = nCx p^x (1 - p)^(n - x)
where
n = number of trials = 50000
p = the probability of a success = 0.000000249128
x = the number of successes = 1
Thus, the probability is
P ( 1 ) = 0.012302206 = 0.0123 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.