A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the proportion of adults w
ID: 3380866 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the proportion of adults who have high speed internet access. Her estimate must be accurate within 4% of the true proportion. A) find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 54% of the respondents said they have high speed internet. B) no preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the proportion of adults who have high speed internet access. Her estimate must be accurate within 4% of the true proportion. A) find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 54% of the respondents said they have high speed internet. B) no preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. A) find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 54% of the respondents said they have high speed internet. B) no preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed.Explanation / Answer
a)
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.1 is = 1.64
Samle Proportion = 0.54
ME = 0.04
n = ( 1.64 / 0.04 )^2 * 0.54*0.46
= 417.5604 ~ 418
b)
Compute Sample Size ( n ) = n=(Z/E)^2*p*(1-p)
Z a/2 at 0.1 is = 1.64
Samle Proportion = 0.5
ME = 0.04
n = ( 1.64 / 0.04 )^2 * 0.5*0.5
= 420.25 ~ 421
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.