An Izod impact test was performed on 20 specimens of PVC pipe. The ASTM standard
ID: 3381763 • Letter: A
Question
An Izod impact test was performed on 20 specimens of PVC pipe. The ASTM standard for this material requires that Izod impact strength must be greater than 1. 0 ft-lb/in. The sample average and standard deviation obtained were x = 1. 121 and s = 0. 328, respectively. Test H0: mu = 1. 0 versus H1:mu > 1. 0 using alpha = 0. 01 and draw conclusions. State any necessary assumptions about the underlying distribution of the data. Consider the Izod impact strength problem described. Construct a 90% PI for the impact strength of a single specimen of PVC pipe. Find a tolerance interval for the impact strength that includes 95% of the specimens in the population with 95% confidence.Explanation / Answer
Set Up Hypothesis
Null, H0: U=1
Alternate,Impact strength greater than 1 H1: U>1
Test Statistic
Population Mean(U)=1
Sample X(Mean)=1.121
Standard Deviation(S.D)=0.328
Number (n)=20
we use Test Statistic (t) = x-U/(s.d/Sqrt(n))
to =1.121-1/(0.328/Sqrt(19))
to =1.65
| to | =1.65
Critical Value
The Value of |t | with n-1 = 19 d.f is 2.539
We got |to| =1.65 & | t | =2.539
Make Decision
Hence Value of |to | < | t | and Here we Do not Reject Ho
P-Value :Right Tail - Ha : ( P > 1.6498 ) = 0.05771
Hence Value of P0.01 < 0.05771,Here We Do not Reject Ho
Impact strength greater than 1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.