On the following problem I need to understand how the following values were obta
ID: 3382712 • Letter: O
Question
On the following problem I need to understand how the following values were obtained 0.5000 - 0.1443 = 0.3557 Problem states The average salary for a Queens College professor is $85900. If the average salaries are normally distributed with a standard deviation of $11000 find these probabilities A.) the professor makes more than $90000 B.) the professor makes more than $75000On the following problem I need to understand how the following values were obtained 0.5000 - 0.1443 = 0.3557 Problem states The average salary for a Queens College professor is $85900. If the average salaries are normally distributed with a standard deviation of $11000 find these probabilities A.) the professor makes more than $90000 B.) the professor makes more than $75000
Problem states The average salary for a Queens College professor is $85900. If the average salaries are normally distributed with a standard deviation of $11000 find these probabilities A.) the professor makes more than $90000 B.) the professor makes more than $75000
Explanation / Answer
a)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 90000
u = mean = 85900
s = standard deviation = 11000
Thus,
z = (x - u) / s = 0.372727273
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > 0.372727273 ) = 0.354675718 [ANSWER]
********************
b)
We first get the z score for the critical value. As z = (x - u) / s, then as
x = critical value = 75000
u = mean = 85900
s = standard deviation = 11000
Thus,
z = (x - u) / s = -0.990909091
Thus, using a table/technology, the right tailed area of this is
P(z > -0.990909091 ) = 0.839135014 [ANSWER]
************************
You may be speaking of part A. In that case, maybe your professor is using a table representing areas between the mean to the z score. Note that the area to the right of the mean is 0.5000. Meanwhile, he seemed to round off z to 2 decimal places, so he got the area of 0.1443. Then, to get the area to the right of that z score, he subtracted it to 0.5000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.