It is reported that 24% of American households use a cell phone exclusively for
ID: 3382910 • Letter: I
Question
It is reported that 24% of American households use a cell phone exclusively for their telephone service. In a sample of eleven households, find the probability that: a. No household uses a cell phone as their exclusive telephone service. (Round your answer to 4 decimal places.) Probability b. Exactly 7 households exclusively use a cell phone for telephone service. (Round your answer to 4 decimal places.) Probability c. Find the mean number of households exclusively using cell phones. (Round your answer to 4 decimal places.) Mean
Explanation / Answer
It is reported that 24% of American households use a cell phone exclusively for their telephone service. In a sample of eleven households, find the probability that:
n=11
p=0.24
Binomial distribution used
P(X=x) = (nCx) px (1-p)n-x
P(X=0) = (11C0) 0.240 (1-0.24)11-0
=0.0489
Probability =0.0489
P( x=7) =0.0050
Probability=0.0050
Mean
Expectation = np = 11*0.24
=2.6400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.