A population of 1,000 students spends an average of $10.50 a day on dinner. The
ID: 3383755 • Letter: A
Question
A population of 1,000 students spends an average of $10.50 a day on dinner. The standard deviation of the expenditure is $3. A simple random sample of 64 students is taken.
a. What are the expected value, standard deviation, and shape of the sampling distribution of the sample mean? (Hint: the expected value is the mean)
b. What is the probability that these 64 students will spend a combined total of more than $715.21?
c. What is the probability that these 64 students will spend a combined total between $703.59 and $728.45?
Explanation / Answer
a.Using the central limit theorem, the sampling distribution of sample mean follows normal distribution.
Thus mean is mu=$10.50
Standard deviation(sigma) =population standard deviation/sqrt n
=3/sqrt 64
=3/8=0.375
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.