The Survey of Study Habits and Attitudes (SSHA) is a psychological test that mea
ID: 3386661 • Letter: T
Question
The Survey of Study Habits and Attitudes (SSHA) is a psychological test that measures students' study habits and attitudes toward school. Scores range from 0 to 200. The mean score for college students is about 115, and the standard deviation is about 30. A teacher suspects that the mean for older students is higher than 115. She gives the SSHA to an SRS of 25 students who are at least 30 years old. Suppose we know that scores in the population of older students are Normally distributed with standard deviation = 30.
The P-value of the outcome is 0.0287. Is this outcome statistically significant at the = 0.05 level? At the = 0.01 level?
Explanation / Answer
An outcome is significant if P < significance level.
Here, as P = 0.0287 < 0.05 but not less than 0.01, then:
It is significant at 0.05 level. [ANSWER]
It is not significant at 0.01 level. [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.