A recent survey of 120 senior citizens at a local supermarket found that 44% hav
ID: 3389319 • Letter: A
Question
A recent survey of 120 senior citizens at a local supermarket found that 44% have purchased reusable cloth bags for groceries. What is the standard error of the sampling distribution of the sample proportion? A recent survey of 120 senior citizens at a local supermarket found that 44% have purchased reusable cloth bags for groceries. What is the standard error of the sampling distribution of the sample proportion? A recent survey of 120 senior citizens at a local supermarket found that 44% have purchased reusable cloth bags for groceries. What is the standard error of the sampling distribution of the sample proportion?Explanation / Answer
Solution:
where p is population proportion and n is sample size.
We are given p=44%=44/100=0.44
1-p
1-0.44=0.56
n=120
standard error of the sampling distribution of the sample proportion=sqrt(0.44(0.56)/120)
=.sqrt(.2464/120)
=0.045
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.