1.75 1.88 1.52 1.68 1.73 1.93 1.38 1.51 1.43 2.08 Assume the sample is taken fro
ID: 3390097 • Letter: 1
Question
1.75
1.88
1.52
1.68
1.73
1.93
1.38
1.51
1.43
2.08
Assume the sample is taken from a normally distributed population. Construct
90%
confidence intervals for
(a) the population variance
sigma squared 2
(b) the population standard deviation
.
(a) The confidence interval for the population variance is .(,).
(Round to three decimal places as needed.)
The number of hours of reserve capacity of 10randomly selected automotive batteries is shown to the right.
1.75
1.88
1.52
1.68
1.73
1.93
1.38
1.51
1.43
2.08
Explanation / Answer
Data : [ 1.75,1.88,1.52,1.68,1.73,1.93,1.38,1.51,1.43,2.08 ]
n =10
Mean = 1.689
Standard Deviation (s) = 0.23
Variance (s^2) = 0.0529
Thus for 90% confidence interval for ^2, we need
2 0.950,9 = 3.3251
and
2 0.050,9 = 16.9189
a)
Thus, the 90% confidence interval for ^2 is :
= [ 16s^2 /16.9189 , 16s^2/ 3.3251]
= [ 16*0.0529 /16.9189 , 16*0.0529 / 3.3251]
= [0.050, 0.255] Answer
b)
The 90% confidence interval for is :
= [ 0.050, 0.255]
= [ 0.224 , 0.505 ] Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.