A sample of 20 small bags of the same brand of candies was selected. Assume that
ID: 3392136 • Letter: A
Question
A sample of 20 small bags of the same brand of candies was selected. Assume that the population distribution of bag weights is normal. The weight of each bag was then recorded. The mean weight was 5 ounces with a sample standard deviation s=0.3 ounces. We would like to calculate an 80% confidence interval for the average weight of a sample of size 20 .
sx= _______
The critical t value for an 80% confidence interval is
tcrit= ________
EBM=sxtcrit= _____
An 80% confidence interval for the population average weight of the candies is from______
to _______
Explanation / Answer
Sx = 0.3 / srqt (60) = 0.0387
for alpha = 1 - 0.80 = 0.20
alpha/2 = 0.10
df = 20-1=19
critical value of T = +/- 1.328
EBM = 0.0387*1.328 = 0.051
interval : 5 +/- 0.051
4.949 < miu < 5.051
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.