According to the Current Population Reports, published by the U.S. Bureau of the
ID: 3392450 • Letter: A
Question
According to the Current Population Reports, published by the U.S. Bureau of the census, the mean annual alimony income received by women is $4,000. Assume a standard deviation of $7,500. Suppose 100 women are selected at random. Determine the probability that the mean annual alimony received by the 100 woman is within $500 of the population mean (sentence). Is it necessary to assume that the population of annual alimony payments is normally distributed? Explain your answer. Determine the probability that the mean annual alimony received by the 1000 woman is within $500 of the population mean (sentence). For the alimony incomes considered here, why is it necessary to take such a large sample in order to be assured of a relatively small sampling error?Explanation / Answer
a)
We first get the z score for the two values. As z = (x - u) sqrt(n) / s, then as
x1 = lower bound = 3500
x2 = upper bound = 4500
u = mean = 4000
n = sample size = 100
s = standard deviation = 7500
Thus, the two z scores are
z1 = lower z score = (x1 - u) * sqrt(n) / s = -0.666666667
z2 = upper z score = (x2 - u) * sqrt(n) / s = 0.666666667
Using table/technology, the left tailed areas between these z scores is
P(z < z1) = 0.252492538
P(z < z2) = 0.747507462
Thus, the area between them, by subtracting these areas, is
P(z1 < z < z2) = 0.495014925 [ANSWER]
************************
To get the left tailed areas of z scores, you can do in a ti-84 calculator
normcdf(-1E99, z, 0, 1)
where z is your z score.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.