Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose the time it takes college students to complete their degree follows a No

ID: 3394388 • Letter: S

Question

Suppose the time it takes college students to complete their degree follows a Normal distribution with mean m and standard deviation s = 1.2 years. Based on a random sample of college students, you construct a 95% confidence interval for m and find it to be 1.26 ± 0.08 years. Which of the following is true?

H0 of a test of the hypotheses H0 : m = 1.2, Ha : m 1.2 would be rejected at the 0.05 level.

H0 of a test of the hypotheses H0 : m = 1.1, Ha : m 1.1 would be rejected at the 0.05 level.

H0 of a test of the hypotheses H0 : m = 1.3, Ha : m 1.3 would be rejected at the 0.05 level.

All the above

Explanation / Answer

Suppose the time it takes college students to complete their degree follows a No

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote