Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The average score on the SSC303 exam is u=70 and the standard deviation is 4. A)

ID: 3394478 • Letter: T

Question

The average score on the SSC303 exam is u=70 and the standard deviation is 4. A) what is the probability that a student will score between 72 and 80? B) what is the probability that a student will score 65? C) what is the probability that a student will score more than 75? D) what should a student score to be on the top 10%? The average score on the SSC303 exam is u=70 and the standard deviation is 4. A) what is the probability that a student will score between 72 and 80? B) what is the probability that a student will score 65? C) what is the probability that a student will score more than 75? D) what should a student score to be on the top 10%?

Explanation / Answer

mu =70

Let x be the score.

X is normal (70,4)

A) Prob (a student will score between 72 and 80)

= P(72<x<80)

= P(0.5<z<2.5)

=0.4938-0.1915

= 0.3023

B) probability that a student will score 65

= P(X=65)

=0 as in a continuous distribution for a particular value prob =0

C) probability that a student will score more than 75

= P(X>75) =P(Z>1.25) = 0.5-0.3944

= 0.1056

D) a student score to be on the top 10%?

P(Z>z) =0.10

z = 1.28

x = 70+1.28(4)

= 70+5.12

= 75.12

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote