A manufacturing firm gets its parts from one of two firms: Firm A and Firm B. Ov
ID: 3395436 • Letter: A
Question
A manufacturing firm gets its parts from one of two firms: Firm A and Firm B. Overall, 80% of its parts come from Firm A, and the rest come from Firm A.
The quality level, however, differs between suppliers: 98% of the parts received from Firm A are ‘high quality’ (the rest are ‘low quality’), while only 90% of the parts received from Firm B are ‘high quality’ (again, the rest are ‘low quality’).
Today, a low quality part has broken one of your machines. What is the probability the part came from Firm A? What is the probability it came from Firm B?
Explanation / Answer
P(low quality) = P(Firm A)*P(low quality | Firm A) + P(Firm B)*P(low quality | Firm B)
= 80% * 2% + 20% * 10% = 3.6%
P(Firm A | low quality) = P(Firm A)*P(low quality | Firm A) / P(low quality) = 80% * 2% / 3.6% = 44.44%
Answer: 44.44%
P(Firm B | low quality) = 1-P(Firm A | low quality) = (100-44.44)% = 55.56%
Answer: 55.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.