A machine cuts plastic into sheets that are 30 feet (360 inches) long. Assume th
ID: 3396337 • Letter: A
Question
A machine cuts plastic into sheets that are 30 feet (360 inches) long. Assume that the population of lengths it normally distributed Complete parts (a) and (b) The company wants to estimate the mean length the machine is cutting the plastic within 0 5 inch Determine the minimum sample sire required to construct a 95 % confidence interval for the population mean Assume the population standard deviation is 1.00 inch. Repeat part (a) using an error tolerance of 0 25 inch. Which error tolerance respires a larger sample sire? Explain.Explanation / Answer
a.) Margin of error = E = 0.5
sd=1
Z0.025 = 1.96
n= (Z0.025^2 × sd^2)/E^2
= (1.96^2×1)/0.5^2
= 15.36
= 15
b.) E=0.25
n = (1.96^2×1)/0.25^2
= 61.46
= 61
Option A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.