The amounts of vitamin c (in milligrams) for 100 g (3.57 ounces) of various rand
ID: 3396477 • Letter: T
Question
The amounts of vitamin c (in milligrams) for 100 g (3.57 ounces) of various randomly selected fruits and vegetables are listed. Is there sufficient evidence to conclude that the standard deviation differs from 12 mg?
7.9, 16.3, 12.8, 13.0, 32.2, 28.1, 46.4, 53.0, 15.4, 18.2, 25.0, 5.2, 34.4
I would like to know how to calculate the S i know the s will be 14.60 but i wanna know how do you get that 14.60! ive been trying to calculate but its totally a different number evo though i made sure that im doing it correctly !
Explanation / Answer
Getting the mean, X,
X = Sum(x) / n
Summing the items, Sum(x) = 307.9
As n = 13
Thus,
X = 23.68461538
Setting up tables,
Thus, Sum(x - X)^2 = 2560.656923
Thus, as
s^2 = Sum(x - X)^2 / (n - 1)
As n = 13
s^2 = 213.3880769
Thus,
s = 14.60780877 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.