Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An economist is interested in studying the incomes of consumers in a particular

ID: 3397462 • Letter: A

Question

An economist is interested in studying the incomes of consumers in a particular region. The population standard deviation is known to be $1,000. A random sample of 50 individuals resulted in an average income of $15,000. What sample size would the economist need to use for a 95% confidence interval if the width of the interval should not be more than $100?

Explanation / Answer

The formula for the confidence interval is xbar +- E, where E = z * sigma/sqrt(n) Because you both add and subtract E, the length of the confidence interval is 2E. So if you want the length of the confidence interval to be no more than 100, then 2E < 100 E < 50 z * sigma/sqrt(n) < 50 1.96 * 1,000/sqrt(n) < 50 1,000/sqrt(n) < 50/1.96 = 25.51 1/sqrt(n) < 25.51/1000 = 0.02551 1 < 0.02551sqrt(n) sqrt(n) > 1/0.02551 = 39.2 n > 39.2^2 = 1536.64, which should be rounded up to 1537. **************************************… The general formula for this is n = (z*sigma/E)^2 n = (1.96*1000/50)^2 = 1536.64, which again is rounded up to 1537.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote