The FDA has decided to measure a store-brand’s 16-ounce bags of potato chips. Th
ID: 3398180 • Letter: T
Question
The FDA has decided to measure a store-brand’s 16-ounce bags of potato chips. The weights of 50 bags are :
. H0: 16 (one-tailed). Use a p-value approach to the t-test at the = 1% significance level. Does the FDA have enough evidence to issue a small fine and a warning to recalibrate their packaging machinery?
16.08 16.02 15.97 16.04 16.04 16 15.84 16.01 15.97 15.81 16.03 15.89 15.98 15.82 15.91 15.92 16.03 15.91 15.96 15.99 15.93 16.04 15.92 16.01 16.1 16.13 15.86 15.98 15.93 15.98 16.05 16.03 16.08 15.93 15.96 16.07 16.02 15.91 16.04 15.88 16.03 16.11 16.07 16.12 15.85 15.99 16.07 15.97 15.91 15.9Explanation / Answer
H0: 16
Ha: mu <=16
One tailed test.
sample size n = 50
Mean difference = -0.082
t statistic = -7.2005
Alpha = 0.01
df = 50-1=49
p value < .00001.
The result is significant at p < .01.
Since p < 0.01, reject null hypothesis.
the FDA has enough evidence to issue a small fine and a warning to recalibrate their packaging machinery
16.08 16.02 15.97 16.04 16.04 16 15.84 16.01 15.97 15.81 16.03 15.89 15.98 15.82 15.91 15.92 16.03 15.91 15.96 15.99 15.93 16.04 15.92 16.01 16.1 16.13 15.86 15.98 15.93 15.98 16.05 16.03 16.08 15.93 15.96 16.07 16.02 15.91 16.04 15.88 16.03 16.11 16.07 16.12 15.85 15.99 16.07 15.97 15.91 15.9 15.9818 Mean 0.080526 sd 0.011388 Std errorRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.