Solve the problem. Unless stated otherwise, assume that the projectile flight is
ID: 3403969 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
To hit the ground it must travel 30 feet vertically
It's vertical speed is, v=21 sin(34) ft/sec
gravity,g=32 ft/s^2
Let it take time t to hit the ground
So,
30=-21 sin(34)t+32*t^2/2
30=-21 sin(34) t+16t^2
Solving this quadratic gives
t~1.78 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.