The top of a 15 - foot ladder leans against a wall, and the bottom of the ladder
ID: 3405303 • Letter: T
Question
The top of a 15 - foot ladder leans against a wall, and the bottom of the ladder slides away from the wall at a rate of 5 ft/sec. Find the velocity of the top of the ladder at time t = 1 sec if the bottom of the ladder is 4 feet away from the wall at time t = 0. ft/sec A police car travelling south toward Sioux Falls at 160 Km/h pursues a truck travelling east away from Sioux Falls, Iowa, at 140 Km/h (See figure below). At time t = 0, the police car is 50 km north and the truck is 60 km east of Sioux Falls. Calculate the rate at which the distance between the vehicles is increasing at t = 10 min. () km/hExplanation / Answer
7.
Let, height of top of ladder from bottom of wall be denoted by y
Distance of bottom of ladder from bottom of wall denoted by x
So,
x^2+y^2=L^2=constant
L = length of Ladder =15 foot
x^2+y^2=15^2=225
Differentiating w.r.t. gives
2xx'+2yy'=0
At t=0 x=4
Hence, at, t=1
x=4+5=9 feet
9^2+y^2=225
y^2=144
y=12 feet
x'= 5 feet/s
2xx'+2yy'=0
9*5+12y'=0
y'=-45/12=-15/4 ft/s
y'=-3.75 ft/s
8.
Denote distanct of cop car from truck as :D
D^2=x^2+y^2
t=10 min=1/6 hour
At t=0,x= 60 km,y=50 km
At t=10 min=1/6 hour,
x=60+140/6=60+70/3=250/3 km
y=50-160/6=50-80/3=70/3 km
x^2+y^2=D^2
Differentiating w.r.t. t gives
xx'+yy'=DD'
x'=140,y'=-160,x=250/3,y=70/3
D=sqrt{x^2+y^2}=10/3sqrt{25^2+7^2}=10sqrt{674}/3 km
Hence,
140*250/3-160*70/3=D'*10sqrt{674}/3
This gives
D'~91.67 km/h
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.