A large technology company is planning to start a new technical support program.
ID: 3408640 • Letter: A
Question
A large technology company is planning to start a new technical support program. The fixed monthly cost of the program will be $22,000 and it will cost $150 per user. This includes all equipment, 24-hour technical support, and bi-weekly workshops.
a. Write the cost function, C, of running the program for x number of people.
b. Write the average cost function, C, of running the program for x number of people.
c. Find and interpret the following
i. C(100)
ii. C(2000)
d. What is the horizontal asymptote for the graph of the average cost function, C?
Explanation / Answer
a) C(x)= 22000+150*x
b) A(x) = C(x)/x = 22000/x +150
c) C(100) = 22000+15000 = 37000
C(2000) = 22000+2000*150 = 22000+300000=322000
d) Here horizontal asymptotes is y= 150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.