Simple Plan Enterprises uses a periodic inventory system. Its records showed the
ID: 341167 • Letter: S
Question
Simple Plan Enterprises uses a periodic inventory system. Its records showed the following Inventory. December 31, using FIFO 40 Units @ $15-$600 Inventory. December 31, using LIFO 40 Units @ $11 = $440 Transactions in the Following Year Purchase,J Purchase, January 20 Sale, January 11, (at $39 per unit) Sale, January 27 (at $40 per unit) Units Unit Cost Total Cost 832 1,734 52 $16 102 17 82 58 Required 1. Compute the number and cost of goods available for sale, the cost of ending inventory, and the cost of goods sold under FIFO and LIFO FIFO LIFO Number of Goods Available for Sale (Units) Cost of Goods Available for Sale Cost of Ending Inventory Cost of Goods Sold 2. Compute the inventory turnover ratio under the FIFO and LIFO inventory costing methods. (Round your answers to 2 decimal places.) FIFO LIFO Inventory Turnover RatioExplanation / Answer
Answer 1.
FIFO:
Beginning Inventory: 40 units @ $15
Purchase, Jan. 9 = 52 units @ $16
Purchase, Jan. 20 = 102 units @ $17
Cost of Goods available for sale = 40 * $15 + 52 * $16 + 102 * $17
Cost of Goods available for sale = $3,166
Number of units available for sale = 40 + 52 + 102
Number of units available for sale = 194
Number of units sold = 82 + 58
Number of units sold = 140
Cost of Goods Sold = 40 * $15 + 52 * $16 + 48 * $17
Cost of Goods Sold = $2,248
Cost of Ending Inventory = 54 * $17
Cost of Ending Inventory = $918
LIFO:
Beginning Inventory: 40 units @ $11
Purchase, Jan. 9 = 52 units @ $16
Purchase, Jan. 20 = 102 units @ $17
Cost of Goods available for sale = 40 * $11 + 52 * $16 + 102 * $17
Cost of Goods available for sale = $3,006
Number of units available for sale = 40 + 52 + 102
Number of units available for sale = 194
Number of units sold = 82 + 58
Number of units sold = 140
Cost of Goods Sold = 102 * $17 + 38 * $16
Cost of Goods Sold = $2,342
Cost of Ending Inventory = 40 * $11 + 14 * $16
Cost of Ending Inventory = $664
Answer 2.
FIFO:
Cost of Beginning Inventory = 40 * $15 = $600
Cost of Ending Inventory = $918
Average Inventory = ($600 + $918) / 2
Average Inventory = $759
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Inventory Turnover = $2,248 / $759
Inventory Turnover = 2.96 times
LIFO:
Cost of Beginning Inventory = 40 * $11 = $440
Cost of Ending Inventory = $664
Average Inventory = ($440 + $664) / 2
Average Inventory = $552
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Inventory Turnover = $2,342 / $552
Inventory Turnover = 4.24 times
Answer 3.
Yes, inventory method used does make a significant difference in inventory turnover ratio.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.