Acctg 4B Ron Dustin: A 35541-On ACCOUNTING 8 Weeks ick Study Exercises Part 2 KQ
ID: 341234 • Letter: A
Question
Acctg 4B Ron Dustin: A 35541-On ACCOUNTING 8 Weeks ick Study Exercises Part 2 KQuestion 3 (of 11) value: 3.00 points Quick Study 19-9 Computing manufacturing margin LO P2 D'Souza Company sold 10,000 units of its product at a price of $80 per unit. Total variable cost is $50 per unit, consisting of $40 in variable production cost and $10 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing (production) margin for the company under variable costing. D'SOUZA COMPANY Manufacturing Margin Units S per unit Total Less References eBook & Resources and using variable costinExplanation / Answer
Variable cost (Selling and admin) - $10* 10000 units = $ 100000
Variable cost (Production) - $40* 10000 units = $ 400000
Total variable cost - ( 100000+400000) = 500000
Proportion of variable cost ( Production) = ($400000/$500000) * 100 = 80%
Total sales = 10000 units * $8 = $800000
Less variable cost = $50 * 10000 units = $500000
Contribution = $ 800000 - $500000 = $300000
Contribution( manufacturing margin) = Total contribution*Proportion of variable cost ( production)
= $300000* 80% = $240000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.