4. I dont unerstand how to get this problem. Please help! Thankyou! The height (
ID: 3413530 • Letter: 4
Question
4. I dont unerstand how to get this problem. Please help! Thankyou!
The height (feet) of an object moving vertically is given by s = - 16t2 + 240t + 180, where t is in seconds. Find the object's velocity at t = 2, its maximum height and when it occurs, and its velocity when s = 0. The velocity of the object at t = 2 seconds is ft second. (Simplify your answer. Type an integer or a decimal.) The maximum height occurs at t = seconds. (Simplify your answer. Type an integer or a decimal.) The maximum height is feet. (Simplify your answer. Type an integer or a decimal.) The velocity when s = 0 is feet' second. (Round to the nearest hundredth.)Explanation / Answer
Velocity = -32t +240 V(2) = -64 + 240 = 176 ft/s Maximum height = t = 240/32 = 7.5 s = 1087.5 ft s=0 when t = 15.7 v = -262.4 ft/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.