During April, Dryden Company\'s material purchases amounted to 13,520 pounds at
ID: 341421 • Letter: D
Question
During April, Dryden Company's material purchases amounted to 13,520 pounds at a price of $6.60 per pound. Actual costs incurred in the production of 2,600 units were as follows Direct labor $222,606 ($16.60 per hour) Direct material: $70,686 ($6.60 per pound) The standards for one unit of Dryden Company's product are as follows Direct Labor: Direct Material: Quantity, 5 hours per Quantity, 4 pounds per unit unit Rate, $16.00 per hour Price, $6.10 per pound Required: Fill in the amounts in the tables below. (Indicate the effect of each variance by selecting "Favorable" or "Unfavorable". Select "None" and enter "O" for no effect (i.e., zero variance) Direct-Material Price and Quantity Variances Project Material Cost Actual Material Cost Standard Material Cost Actual Quantit Actual Quantit Standard Price Standard Quantit Actual Price Standard Price pounds used per pound pounds used per pound pounds allowed per pound Direct-material price variance Direct-material quantity variance Direct-material varianceExplanation / Answer
Answer 1)
Actual cost = $70686
Price per cost = $6.60 per pound
No. Of material pound = 70686/6.60 = 10710 pound
Actual material cost = Actual quantity* Actual cost
= 10710*6.60 = $70686
Answer 2)
project material cost = Actual quantity *Standard cost
= 10710*6.10 = $65331
Answer 3)
Standard units is always based on actual output
Standard units = 2600*4 =10400 pounds
Standard material cost = standard units *standard price
= 10400*6.10 = $63440
Now,
Direct Material price variance = projected material cost-actual material cost
= 65331-70686 = $5355 Adverse
Direct Material Quantity Variances = Standard Materials cost - Projected material Cost
= 63440 - 65331 = $1891 Adverse
Direct Material Variances = Standard Material Cost - Actual Material Cost
= 63440 - 70686 = $7246 Adverse
Direct Material purchase price variances = Units Purchase*( Actual Price - Standard Price)
= 13520 (6.60-6.10)
= $6760 Adverse Variances
Answer 4)
Actual Labour hours = 222606/16.60= 13410 hours
Actual Labour cost = Actual Hours * Cost per hour
= 13410*16.60= $222606
Answer 5)
Projected material cost = Actual hours * Standard Rate
= 13410*16.00 = $214560
Answer 6)
Standard hours = 2600*5 = 13000 hours
Standard Labour Cost = Standard hour* Cost per hour
= 13000*16 = $208000
Now,
Direct Labour rate variances = Projected Labour cost - Actual Labour Cost
= 214560 -222606 = $8046 Adverse
Direct Labour efficiency Variance = Standard Labour Cost - Projected material Cost
= 208000-214560
= $6560 Adverse
Direct Labour Varinces = Standard Labour Cost - Actual Labour Cost
= 208000-222606 = $14606 Advers
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.