Question 5 (1 point) X Company determined the following monthly cost formula usi
ID: 342118 • Letter: Q
Question
Question 5 (1 point) X Company determined the following monthly cost formula using the high-low method for semivariable cost, Total Cost = $2.00 per machine hour + $30,000 per month Compute the total cost for a month with 20,000 machine hours. Do not enter dollar signs or commas. For example, enter $10,000 as 10000 Save Question 6 (1 point) X Company has the following costs for the year. Month FebruaryY March April May Units Produced Total Cost $710,000 665,000 670,000 680,000 695,000 10,600 6,300 6,800 7,300 9,100 9,600 698,000 uly August September October 12,000 9,200 9,300 8,500 12,300 11,800 840,000 685,000 690,100 702,000 725,000 730,000 December using the High-Low method, compute the variable cost per unit. Do not enter dollar signs or commas. Round to the nearest dollar. For example enter $22.65 as 23 SaveExplanation / Answer
Solution 5:
Total machine hours = 20000
Total cost = 2*20000 + 30000 = 50000
Solution 6:
High level activity and cost = 12300 units, cost = 725000
Low level activity and cost = 6300 units, cost = 665000
Variable cost per unit (High low method) = (Total cost at high level - Total cost at low level) / (High level acitivity - low level activity)
= (725000 - 665000) / (12300 - 6300) = 10 per unit
Solution 7:
Fixed cost per unit = Total cost - varaible cost
Total cost at 6300 units = 665000
variable cost per unit as computed in Solution 6 = 10 per unit
Fixed cost = 665000 - (6300*10) = 602000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.