A bank lent dollar 0.96 million for the development of three new products, with
ID: 3424792 • Letter: A
Question
A bank lent dollar 0.96 million for the development of three new products, with one loan at 6%, one loan at 7%, and the third loan at 8%. The amount lent at 8% was equal to the sum of the amounts lent at the other two rates, and the bank's annual income from the bans was dollar 70,400. How much was lent at each rate? dollar 160,000 at 6%; $320,000 at 7%; $480,000 at 8% dollar 80,000 at 6%; 5480,000 a/7%; $400,000 at 8% dollar 80,000at 6%; $400,000 at 7%; $480,000at 8% dollar 160.000 at 6%; S400.000 at 7%; $400,000 at 8% dollar 160,000 at 6%; S 320,000 at 7%; S 560,000 at 8%Explanation / Answer
A) is correct answer
since the bank is has 0.98 million dollar
so $160000 +$320000 +$480000 = $0.98 million
the amount of 8% = the amount of 6% + the amount of 7%
$480000 = $160000 +$320000
$480000 = $480000
(true)
interest for 160000 is 6% =160000*6/100 = 9600
interest for 320000 is =22400
interest for 48000 is =38400
so add all the value = 9600 +22400 +38400 = $70400
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.