6 ft. 200 ft FIGURE 2.4.19 Arrow in Problem 54 55. An arrow is shot vertically u
ID: 3425987 • Letter: 6
Question
6 ft. 200 ft FIGURE 2.4.19 Arrow in Problem 54 55. An arrow is shot vertically upward with an initial velocity of 64 ft/s from a point above the ground. See FIGURE 2.4.20. (a) Find the height s(t) and the velocity v(t) of the arrow at time t e 0 (b) What is the maximum height attained by the arrow? What is the velocity of the arrow at the time the arrow attains its maximum height? (c) At what time does the arrow fall back to the 6-ft level? What is its velocity at this time? he height above ground of a toy rocket launched upward from the top of a building is given by s(t) 16t2 96t 56. (a) What is the height of the building? (b) What is the maximum height attained by the rocket? (c) Find the time when the rocketstrikes the roundExplanation / Answer
Given that
S(t) =-16 t² +96t + 256
It is an equation of height of rocket at time t
(a)Initial postion of rocket is the height of the building because rocket is lanched from top of building.
Therefore initially time would be 0
Plug t=0 in equation in s(t) and we get
s(t) = 256
This is the height of building
Answer =256
(b) for maximum height we differentiate s(t) with respect to time t
d(s(t))/dt = -32t +96
Now for maximum height
-32t +96= 0
t =3 at this time rocket would attain maximum height
At t =3
Height s(t) = -16 *3² + 96*3 + 256
S(t) = 400
Answer
(C)
When rocket strike the ground at that time s(t) would be 0
Hence S(t) =0
-16t²+96t +256=0
Dividing by -16 on both side
t²-6t+16 =0
(t-8) (t+2) =0
t = 8 and t = -2
Here time t can't be negative
At t = 8 rocket would strike the ground
Answer: t =8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.