Oil leaks from a tank. At hour t = 0 there are 220 gallons of oil in the tank. E
ID: 3426978 • Letter: O
Question
Oil leaks from a tank. At hour t = 0 there are 220 gallons of oil in the tank. Each hour after that, 3% of the oil leaks out. What percent of the original 220 gallons has leaked out after 6 hours? % If Q(t) = Q_0e^kt is the quantity of oil remaining after t hours, find the value of k. k = What does k tell you about the leaking oil? Select all that apply if more than one statement is true It is the amount that the oil that leaks out each second. It tells by what percent of oil decays each hour. Because it is negative, we know the amount of oil in the tank is decreasing. Because it is less than one, we know the amount of oil in the tank is decreasing. It gives the continuous hourly rate at which oil is leaking. It tells what percent of oil remains after each hour. None of the aboveExplanation / Answer
220 gallons of oil
3% of oil leaks out every hour.
a) After 6 hrs remaini oil = (1- 0.03)^6(220) = 183.25 gallons
Amt of oil leaked = 220 - 183.25 = 36.75 gallons
b) Q(t) = Qoe^kt
= 220e^(kt) = 220(e^k)^t
= 220(0.97)^t
Comparing the two RHS equations : 0.97 = e^k ;ln0.97 = k
b) k = -0.03
c) Correct option C , E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.