Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A recent national survey found that high school students watched an average (mea

ID: 3428704 • Letter: A

Question

A recent national survey found that high school students watched an average (mean) of 7.1 DVDs per month with a population standard deviation of 1.00 hour. The distribution of DVDs watched per month follows the normal distribution. A random sample of 33 college students revealed that the mean number of DVDs watched last month was 6.20. At the 0.05 significance level, can we conclude that college students watch fewer DVDs a month than high school students?

Compute the value of the test statistic. (Negative amount should be indicated by a minus sign.Round your answer to 2 decimal places.)

  

Compute the value of the test statistic. (Negative amount should be indicated by a minus sign.Round your answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

Mean mu = 7.1 DVDs per month

population stdev = 1 hour

Sample sze n = 33

Sample mean = 6.20

test stat z = (xbar - mu)/(stdev/sqrt(n))

                 = (6.2 - 7.1)/(1/sqrt(33))

                 = -5.17

p value = 0.0000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote