A community health system\'s nurse team consists of 12 nurses working in the loc
ID: 343083 • Letter: A
Question
A community health system's nurse team consists of 12 nurses working in the local community. It takes a nurse 1.5 hours to complete one patient visit (including travel times and breaks) Round "Utilization" to a whole percent, and "Cycle Time" to 1 decimal What is the capacity of the nurse team over the course per 12 hour work day of a 12 hour work day? Assuming the demand for the nurses is 80 patients per day, what is the utilization of the nurse team? b. percent Assuming the demand for the nurses is 80 patients per day, what is the cycle time? minutes per patientExplanation / Answer
a. Capacity is 12/1.5= 8 patients per day per nurse
b. With above capacity 12 nurses can handle 12*8= 96 patients per day. hence Efficieency = 80/96=83.33%
c. 80 patients to be handled by 12 nurses. Hence 80/12 patients per nurse= 6.67 patients per nurse per day. hence 6.67 patients are to be handles in 12 hrs by one nurse. Therefore cycle time= 108 mins per patients.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.