Stats help At a local community college, 56% of students who enter the college a
ID: 3431229 • Letter: S
Question
Stats help
At a local community college, 56% of students who enter the college as freshmen go on to graduate. Eight freshmen are randomly selected. a. What is the probability that none of them graduates from the local college? (Round your intermediate calculations and final answer to 4 decimal places.) Probability b. What is the probability that at most seven will graduate from the local college? (Round your intermediate calculations and final answer to 4 decimal places.) Probability c. What is the expected number that will graduate? Expected numberExplanation / Answer
p=0.56, q=0.44, n=8, k=0
a) Probability none of them gradiuate from college =8C0p0q8=1.40*10-3
b)Probability at most seven pf them graduate from local college= 1-probability all of them graduate from local colelge=1-8C8p8q0=1-9.67*10-3=0.990
c) Expected number will graduate= 56% of 8=4 student
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.