Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A firm has ordered a batch of identical electronic devices from 4 different supp

ID: 3431529 • Letter: A

Question

A firm has ordered a batch of identical electronic devices from 4 different suppliers with the following distribution 35% from supplier 1 (S1), 25% from supplier 2 (S2), 25% from supplier 3(S3), and 15% from suppler 4(54). Th historical data shows that 10% of supplier 1's Items, 7% of supplier 2's items, 6% of supplier 3's items, and 15% of suppler 4's items are detective (D). Answer the below question stating by clearly specifying the probability of the event and then calculate it (i.e. in this way (P(A B) = x)) 1. What is the probability that a randomly selected device is coming from supplier 2 knowing that it is defective? 2. What is the probability that a randomly selected device is coming from supplier 2 and defective? 3. What is the probability that a randomly selected device is coming from supplier 2 or is defective? 4. If an item is selected randomly from the batch, what is the probability that the selected item is defective? If an item is selected at random and it is detective, what is the probability that it is coming from supplier 1? A part is labeled using 4 thick lines, 5 medium lines and 3 small lines. How many different labels can be generated by this scheme.

Explanation / Answer

1) Prob (supplier II/defective) = 0.0175/0.0725 = 0.2413

2) Prob (Supplier II and defective) = 0.0175

3) Prob (supplier II or defective) = 0.25X0.0725 = 0.01825

4) Prob(defective) = 0.0725

5) P(defective/supplier I) = 0.10

6) 4 thick, 5medium, 3 small

Different kinds of label = 4x5x3 = 60

Supplier I II iII IV Percent 35 25 25 15 defects 10 7 6 3 Int prob 0.035 0.0175 0.015 0.0045
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote