Assume that women?s heights are normally distributed with a mean given by s 63.8
ID: 3433472 • Letter: A
Question
Assume that women?s heights are normally distributed with a mean given by s 63.8 in, and a standard deviation given by a2.6in. Complete parts a and b. a. If 1 woman is randomly selected, find the probability that her height is between 63.1 in and 64.1 in. The probability is approximately 0.1542 (Round to four decimal places as needed.) b. If 5 women are randomly selected, find the probability that they have a mean height between 63.1 in and 64.1 in. The probability is approximately [ ]. (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
a) P( 63.1 < Z < 64.1)
= P( (63.1 - 63.8)/2.6 < Z < (64.1 - 63.8)/2.6)
= P( -0.27 < Z < 0.12)
= 0.8936 - 0.5478
=0.3458 Answer
b)P( 63.1 < Z < 64.1)
= P( (63.1 - 63.8)/(2.6/sqrt(5)) < Z < (64.1 - 63.8)/(2.6/sqrt(5)))
= P( -0.6 < Z < 0.27)
= 0.2743 -0.1064
=0.1679 Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.