According to a survey in a country, 37% of adults do not have any credit cards.
ID: 3433585 • Letter: A
Question
According to a survey in a country, 37% of adults do not have any credit cards. Suppose a simple random sample of 800 adults is obtained. Would it be unusual if a random sample of 800 adults results in 312 or more having no credit cards?
A. The result is not unusual because the probability that ^p is greater than or equal to its sample proportion is less than 5%.
B. The result is unusual because the probability that ^p is greater than or equal to this sample proportion is greater than 5%.
C. The result is not unusual because the probability that ^p is greater than or equal to this sample proportion is greater than 5%.
D. The result is unusual because the probability that ^p is greater than or equal to this sample proportion is less than 5%.
Explanation / Answer
mean=n*p=800*0.37 =296
standard deviation =sqrt(n*p*(1-p))
=sqrt(800*0.37*(1-0.37))
=13.65577
So the probability is
P(X>=312) = P((X-mean)/s >(312-296)/13.65577)
=P(Z>1.17) = 0.1210 (from standard normal table)
Answer: C. The result is not unusual because the probability that ^p is greater than or equal to this sample proportion is greater than 5%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.